|
Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy jest następcą prawnym Biura Rzecznika Praw Ofiar. Niebieska Linia jest tylko jednym z wielu działań realizowanych przez Biuro. Więcej informacji na temat działalności Biura znajduje się w zakładkach "Działalność Biura"oraz "Aktualności".
Do zadań Biura należy między innymi świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej. Pomoc ta adresowana jest do osób doznających przemocy domowej, borykających się z problemami rodzinnymi (rozwód, separacja, uregulowanie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem, alimentacja, uzależnienie od substancji psychoaktywnych). Poradnictwo prawne świadczone jest przez specjalistów; w szczególnie uzasadnionych przypadkach liczyć można na przyznanie pomocy profesjonalnego pełnomocnika. W ramach działalności Biura można skorzystać z pomocy mediatora. Mediacje stanowią doskonałą alternatywę w stosunku do postępowania sądowego, są szansą na rozwiązanie rodzinnych sporów.
Osoby doznające przemocy liczyć mogą także na wsparcie psychologiczne. Wszelkie konsultacje prowadzone są przez doświadczonych pracowników- specjalistów w swoich dziedzinach.
|
|

dodano: 2020-05-20 
Stan epidemii nasilił problem przemocy w rodzinie. Niejednokrotnie osoby doznające przemocy "utknęły" pod jednym dachem ze sprawcą przemocy. W odpowiedzi na ich potrzeby, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny”. Zawiera on informacje o możliwościach uzyskania pomocy w czasie pandemii dla wszystkich, którzy w czterech ścianach doświadczają przemocy. dodano: 2020-03-17 Informujemy, że w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, postanowiliśmy podjąć działania prewencyjne w zakresie funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii. Dyżury codzienne w godzinach 17-21, konsultacje psychologiczne oraz dyżury prawne w innych miastach województwa będą się odbywały tylko i wyłącznie z wykorzystaniem połączeń telefonicznych – do odwołania.
dodano: 2019-11-29 Tematyce przemocy wobec dzieci, w tym negatywnym skutkom alienacji dziecka wobec jednego z rodziców, poświęcone było szkolenie, które zgromadziło 39 przedstawicieli różnych instytucji i służb oraz organizacji pozarządowych. W dniach 19-20 listopada 2019 r., w Ostromecku, kuratorzy sądowi, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, Policji i działacze organizacji pozarządowych uczestniczyli w szkoleniu z zakresu przemocy wobec dzieci, w tym zjawiska alienacji rodzicielskiej z uwzględnieniem małżeństw międzynarodowych.
dodano: 2019-11-26 
„Religia w sieci – szansa czy zagrożenie? Młodzi użytkownicy sieci a destrukcyjne ruchy religijne” – tytuł tegorocznego sympozjum, które odbyło się 14 listopada 2019 r. w Toruniu. Zgromadzeni w toruńskim Centrum Dialogu Jana Pawła II prelegenci w czasie dwóch sesji prezentowali mechanizmy funkcjonowania mediów elektronicznych i płynące z nich zagrożenia oraz metody oddziaływania w wirtualnej przestrzeni stosowane przez różne grupy religijne i parareligijne. dodano: 2019-11-06 
Departament Spraw Społecznych organizuje szkolenie z zakresu przemocy wobec dzieci, w tym zjawiska alienacji rodzicielskiej. Szkolenie odbędzie się dniach (19-21 listopada 2019 r.) w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Zajęcia będą trwały 24 godziny dydaktyczne, udział w szkoleniu jest bezpłatny. Zapraszamy do zapisania się na szkolenie!
|